CY8C24123A-24SXIT
DigiKey Part Number
448-CY8C24123A-24SXITTR-ND - Tape & Reel (TR)
448-CY8C24123A-24SXITCT-ND - Cut Tape (CT)
448-CY8C24123A-24SXITDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C24123A-24SXIT
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 8-SOIC
EDA/CAD Models
CY8C24123A-24SXIT Models
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.25V
Data Converters
A/D 4x14b; D/A 2x9b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)