CY7C1470BV25-167BZXI
DigiKey Part Number
448-CY7C1470BV25-167BZXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1470BV25-167BZXI
Description
IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 165-FBGA (15x17)
Category
Memory Organization
2M x 36
Mfr
Memory Interface
Parallel
Series
Clock Frequency
167 MHz
Packaging
Tray
Access Time
3.4 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.375V ~ 2.625V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)