BSC123N08NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSC123N08NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC123N08NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC123N08NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC123N08NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 11A/55A TDSON
Detailed Description
N-Channel 80 V 11A (Ta), 55A (Tc) 2.5W (Ta), 66W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
EDA/CAD Models
BSC123N08NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 33µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1870 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 66W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.3mOhm @ 33A, 10V