BSC077N12NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSC077N12NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC077N12NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC077N12NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC077N12NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 120V 13.4/98A 8TDSON
Detailed Description
N-Channel 120 V 13.4A (Ta), 98A (Tc) 139W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
EDA/CAD Models
BSC077N12NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 110µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
88 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5700 pF @ 60 V
Power Dissipation (Max)
139W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.7mOhm @ 50A, 10V