BSC032N03S is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 4.393
Datasheet
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 9.358
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Similar
Texas Instruments
onsemi
STMicroelectronics
N-Channel 30 V 23A (Ta), 100A (Tc) 2.8W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
BSC032N03S
DigiKey Part Number
BSC032N03S-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC032N03S
Description
MOSFET N-CH 30V 23A/100A TDSON
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.2mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 70µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5080 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta), 78W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V