BC80740B5003XT is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2.989
Datasheet
onsemi
onsemi
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 205
In Stock: 210
Bipolar (BJT) Transistor PNP 45 V 500 mA 200MHz 330 mW Surface Mount PG-SOT23
BC80740B5003XT
DigiKey Part Number
BC80740B5003XTTR-ND - Tape & Reel (TR)
BC80740B5003XTCT-ND - Cut Tape (CT)
BC80740B5003XTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC80740B5003XT
Description
TRANS PNP 45V 0.5A PG-SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
250 @ 100mA, 1V
Mfr
Power - Max
330 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
200MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
45 V
Supplier Device Package
PG-SOT23
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
700mV @ 50mA, 500mA