RR2P-ULDC12V
DigiKey Part Number
1885-1095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR2P-ULDC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
100 Ohms
Coil Current
120 mA