RH1B-ULAC24V
DigiKey Part Number
1885-1545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH1B-ULAC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
83 Ohms
Coil Current
37 mA