Image for HW1L-M1F20QD-G-24V is not available
HW1L-M1F20QD-G-24V
DigiKey Part Number
1885-HW1L-M1F20QD-G-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1L-M1F20QD-G-24V
Description
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Green
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V