HW1B-M1F10-G
HW1B-M1F10-G
HW1B-M1F10-G
DigiKey Part Number
1885-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1B-M1F10-G
Description
22MM PUSHBUTTON GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Green
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10A (AC), 8A (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
110 V