ZG05HV-6P-3.3H(A)
DigiKey Part Number
26-ZG05HV-6P-3.3H(A)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-ZG05HV-6P-3.3H(A)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-ZG05HV-6P-3.3H(A)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZG05HV-6P-3.3H(A)
Description
RECEPTACLE, 6POS., HIGH-VOLTAGE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 6 position 0.130" (3.30mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZG05HV-6P-3.3H(A) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Detent Lock
Series
Insulation Height
0.323" (8.20mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Orange
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A