FH43BW-35S-0.2SHW(10)
DigiKey Part Number
FH43BW-35S-0.2SHW(10)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH43BW-35S-0.2SHW(10)
Description
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.2MM R/A
Detailed Description
35 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH43BW-35S-0.2SHW(10) Models
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
35
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.008" (0.20mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)