FH41-40S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFY040TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFY040CT-ND - Cut Tape (CT)
HFY040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH41-40S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Detailed Description
40 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH41-40S-0.5SH(05) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
40
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.098" (2.50mm)