FH41-31S-0.5SH(99) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 3.574
Datasheet
31 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH41-31S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
FH41-31S-0.5SH(99)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH41-31S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 31POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FH41-31S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
31
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.098" (2.50mm)