FH23-21S-0.3SHAW(05)
DigiKey Part Number
HFQ621TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFQ621CT-ND - Cut Tape (CT)
HFQ621DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH23-21S-0.3SHAW(05)
Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.3MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH23-21S-0.3SHAW(05) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Material
Phosphor Bronze
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FPC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
21
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.3A
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.049" (1.25mm)