FH23-15S-0.3SHAW(05)
DigiKey Part Number
HFQ515TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFQ515CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH23-15S-0.3SHAW(05)
Description
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.3MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH23-15S-0.3SHAW(05) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Flat Flex Type
FPC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
15
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.3A
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.049" (1.25mm)