FH23-15S-0.3SHAW(05) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH23-15S-0.3SHAW(05) |
Description | CONN FPC BOTTOM 15POS 0.3MM R/A |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH23-15S-0.3SHAW(05) Models |
Category | Cable End Type Tapered |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Gold |
Part Status Obsolete | Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
Flat Flex Type FPC | Features Low Insertion Force (LIF) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 30V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Number of Positions 15 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.012" (0.30mm) | Current Rating (Amps) 0.3A |
Termination Solder | Housing Color Beige |
FFC, FCB Thickness 0.20mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.049" (1.25mm) | Mating Cycles 10 |