DF9-15S-1V(32)
DigiKey Part Number
H10400TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10400CT-ND - Cut Tape (CT)
H10400DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9-15S-1V(32)
Description
CONN RCPT 15POS SMD TIN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF9-15S-1V(32) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
15
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)