DF57H-4P-1.2V(51)
DigiKey Part Number
26-DF57H-4P-1.2V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF57H-4P-1.2V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF57H-4P-1.2V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57H-4P-1.2V(51)
Description
CONN HEADER SMD 4POS 1.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 4 position 0.047" (1.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF57H-4P-1.2V(51) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Swing Lock
Series
Insulation Height
0.055" (1.40mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C