DF57H-4P-1.2V(51) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF57H-4P-1.2V(51) |
Description | CONN HEADER SMD 4POS 1.2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 4 position 0.047" (1.20mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF57H-4P-1.2V(51) Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Swing Lock |
Series | Insulation Height 0.055" (1.40mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Rectangular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Contact Type Male Blade | Contact Material Brass |
Pitch - Mating | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Number of Positions | Features Solder Retention |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |