DF51A-10DP-2DS(50)
DigiKey Part Number
26-DF51A-10DP-2DS(50)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF51A-10DP-2DS(50)
Description
CONN HDR 2MM 10POS R/A GOLD
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF51A-10DP-2DS(50) Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.287" (7.30mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C