Image for DF40JC-80DP-0.4V(53) is not available
DF40JC-80DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
DF40JC-80DP-0.4V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-80DP-0.4V(53)
Description
CONN PLUG 80POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40JC-80DP-0.4V(53) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
2mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)