DF40C-60DP-0.4V(58)
DigiKey Part Number
26-DF40C-60DP-0.4V(58)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40C-60DP-0.4V(58)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40C-60DP-0.4V(58)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-60DP-0.4V(58)
Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-60DP-0.4V(58) Models
Series
Features
Solder Retention
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)