Image for DF40C-24DS-0.4V(58) is not available
DF40C-24DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
DF40C-24DS-0.4V(58)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-24DS-0.4V(58)
Description
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40C-24DS-0.4V(58) Models
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)