DF40C-100DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
26-DF40C-100DS-0.4V(58)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40C-100DS-0.4V(58)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40C-100DS-0.4V(58)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-100DS-0.4V(58)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-100DS-0.4V(58) Models
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Mated Stacking Heights
1.5mm, 3mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)