DF1B-4S-2.5R
DF1B-4S-2.5R
DF1B-4S-2.5R
DigiKey Part Number
H3783-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1B-4S-2.5R
Description
CONN RCPT HSG 4POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1B-4S-2.5R Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp, IDC
Packaging
Bag
Color
White
Part Status
Active
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.098" (2.50mm)