DF1B-24DES-2.5RC
DigiKey Part Number
H3761-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1B-24DES-2.5RC
Description
CONN RCPT HSG 24POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1B-24DES-2.5RC Models
Category
Row Spacing
0.098" (2.50mm)
Mfr
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Contact Termination
Crimp, IDC
Packaging
Bag
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)