DF14A-5P-1.25H(22)
DigiKey Part Number
26-DF14A-5P-1.25H(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF14A-5P-1.25H(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF14A-5P-1.25H(22)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14A-5P-1.25H(22)
Description
CONN HEADER SMD R/A 5POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 5 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF14A-5P-1.25H(22) Models
Category
Contact Length - Mating
0.087" (2.21mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Number of Positions
Features
Solder Retention
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Beige
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150VAC