DF13B-5P-1.25V(76)
DigiKey Part Number
H126453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13B-5P-1.25V(76)
Description
CONN HEADER SMD 5POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 5 position 0.049" (1.25mm)
Category
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Mfr
Contact Shape
Square
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Brass
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Voltage Rating
150V