DF11-12DP-2DSA(01)
DigiKey Part Number
H2854-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-12DP-2DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF11-12DP-2DSA(01) Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.299" (7.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.260" (6.60mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.55, 7.8mm, 8.9mm