CX90B2-24P1
DigiKey Part Number
26-CX90B2-24P1TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX90B2-24P1CT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX90B2-24P1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX90B2-24P1
Description
RECEPTACLE, USB TYPE-C, 24POS.,
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX90B2-24P1 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5A