BM29B-4DP/2-0.35V(51)
DigiKey Part Number
26-BM29B-4DP/2-0.35V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM29B-4DP/2-0.35V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM29B-4DP/2-0.35V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM29B-4DP/2-0.35V(51)
Description
CONN HDR 6POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 (4 + 2 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM29B-4DP/2-0.35V(51) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.6mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.016" (0.41mm)
Number of Positions
6 (4 + 2 Power)
Base Product Number
Pitch
0.014" (0.35mm)