BK11C0.6-10DP6-0.35V(895)
DigiKey Part Number
26-BK11C0.6-10DP6-0.35V(895)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BK11C0.6-10DP6-0.35V(895)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BK11C0.6-10DP6-0.35V(895)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK11C0.6-10DP6-0.35V(895)
Description
PLUG, 0.35MM PITCH, 10POS., AC 3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 (10 + 6 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
16 (10 + 6 Power)
Height Above Board
0.019" (0.48mm)