M55-8004042-0300A
DigiKey Part Number
952-M55-8004042-0300A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55-8004042-0300A
Description
CBL ASSEM 1.27MM 40POS F-F 300MM
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.984' (300.00mm, 11.81")
EDA/CAD Models
M55-8004042-0300A Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
0.984' (300.00mm, 11.81")
Number of Positions
40
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)