M50-3150542R
DigiKey Part Number
952-3493-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3493-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3493-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3150542R
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
10 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3150542R Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Mated Stacking Heights
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Current Rating (Amps)
1A
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)