M50-3120545
M50-3120545
Harwin’s Company Overview
M50-3120545
DigiKey Part Number
952-1713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3120545
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3120545 Models
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Gold
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)