M50-3112542
DigiKey Part Number
M50-3112542-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3112542
Description
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3112542 Models
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Current Rating (Amps)
1A
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)