M20-9971046
DigiKey Part Number
952-2327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9971046
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9971046 Models
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Series
Contact Length - Post
0.116" (2.95mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.551" (14.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact