M20-9971045
DigiKey Part Number
952-3293-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9971045
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M20-9971045 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.116" (2.95mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.551" (14.00mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact