M20-8761046
DigiKey Part Number
M20-8761046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-8761046
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-8761046 Models
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Style
Voltage Rating
250V
Mated Stacking Heights
11.53mm, 12.23mm, 12.63mm, 18.13mm