M20-8761042R
DigiKey Part Number
952-M20-8761042RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-M20-8761042RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-M20-8761042RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-8761042R
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-8761042R Models
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Style
Voltage Rating
250V
Mated Stacking Heights
11.53mm, 12.23mm, 12.63mm, 18.13mm