G125-MH21005L2R
DigiKey Part Number
952-G125-MH21005L2RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-G125-MH21005L2RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH21005L2R
Description
CONN HDR R/A 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MH21005L2R Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.189" (4.80mm)
Series
Insulation Height
0.218" (5.55mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
2A