G125-FS15005L0R
DigiKey Part Number
G125-FS15005L0R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FS15005L0R
Description
CONN RCPT 50POS 0.049 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
G125-FS15005L0R Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Features
Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)