T1551DND-60P000912U1930
DigiKey Part Number
3147-T1551DND-60P000912U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-T1551DND-60P000912U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-T1551DND-60P000912U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1551DND-60P000912U1930
Description
3.1(L)X2.1(W)X0.8(H) MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting - White, Cool 3.1V 60mA 120° 2-SMD, No Lead
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
124 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Max
60mA
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Color
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Flux @ 25°C, Current - Test
23lm (Typ)
Package / Case
2-SMD, No Lead
Current - Test
60mA
Size / Dimension
0.118" L x 0.079" W (3.00mm x 2.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.1V
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)