B2972USNG20D000814U1930
DigiKey Part Number
3147-B2972USNG20D000814U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B2972USNG20D000814U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B2972USNG20D000814U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2972USNG20D000814U1930
Description
LED GREEN/RED DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 525nm Green, 624nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Green, 2V Red 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B2972USNG20D000814U1930 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V Green, 2V Red
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
160° Green, 140° Red
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
520nm Green, 632nm Red
Configuration
Independent
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm