B1911URO-20D004214U1930
DigiKey Part Number
3147-B1911URO-20D004214U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1911URO-20D004214U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1911URO-20D004214U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1911URO-20D004214U1930
Description
1.6(L) X 0.8(W) X 0.6(H)MM
Detailed Description
Red 632nm LED Indication - Discrete 1.9V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Series
Current - Test
20mA
Viewing Angle
130°
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
645nm
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.70mm