B1701USD-20D000114U1930
DigiKey Part Number
3147-B1701USD-20D000114U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1701USD-20D000114U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1701USD-20D000114U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1701USD-20D000114U1930
Description
LED RED DIFFUSED 0805 SMD
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 0805 (2012 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
632nm
Size / Dimension
2.00mm L x 1.30mm W
Lens Size
1.40mm x 1.30mm
Height (Max)
0.90mm