B1501D---20D000213U1930
DigiKey Part Number
3147-B1501D---20D000213U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1501D---20D000213U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1501D---20D000213U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1501D---20D000213U1930
Description
3.2(L) X 1.6(W) X 1.1(H)MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Orange 608nm LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3216 Metric)
Category
Lens Size
2.00mm x 1.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
610nm
Configuration
Independent
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm