90HBW10PT
90HBW10PT
90HBW10PRT
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
90HBW10PT
DigiKey Part Number
GH7244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
90HBW10PT
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
90HBW10PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height Above Board
0.190" (4.83mm)
Manufacturer
Grayhill Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
SPST
Features
Tape Seal
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Thermoplastic
Voltage Rating
24VDC
Length
1.070" (27.18mm)