MBRB20100CT
DigiKey Part Number
4786-MBRB20100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-MBRB20100CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-MBRB20100CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB20100CT
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 20A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
830 mV @ 20 mA
Manufacturer
Good-Ark Semiconductor
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A